Aimee Bender - The Particular Sadness of Lemon Cake

22. května 2013 v 1:32 | Lemonie |  Koutek knihomola
Když se z výjimečného daru vyklube prokletí.

Rose je vcelku obyčejné dítě. Žije v normální rodině se starostlivou matkou, pracovně vytíženým otcem a velmi inteligentním bratrem. O svých devátých narozeninách ale objeví, že má zvláštní dar. Dokáže skrz jídlo "ochutnat" emoce člověka, který daný pokrm připravoval. Rose zjišťuje, že nic v jejím životě není takové, jaké se zdá. Díky svému daru odhaluje každičkou utajenou emoci svých blízkých. Proto než aby jedla jídlo své neustále nešťastné matky, živí se na manufakturně zpracovaných potravinách. Jídlo se pro ni stává hororem.

Kniha Rose doprovází od raného dětství až do dospělosti. Mapuje její každodenní boj s nepříjemnými emocemi až do doby, kdy se je nejprve naučí ignorovat a nakonec i využívat ve svůj prospěch.

Hodnocení: 80 %
Aimee Bender je z mého pohledu vážně zajímavá autorka u které mě docela mrzí, že u nás nevychází. V jejích knížkách (tedy v těch, se kterými už jsem měla tu čest :-) se nedočkáte překvapivých konců, postihuje ale zajímavá témata. Nevím, jestli je "Citronový koláč" právě o tomhle, ale já jeho poselství vidím v jiném pohledu na přetvářku. Kniha mě donutila zamyslet se nad tím, kolik toho lidé, se kterými se běžně stýkáme, drží v sobě. O kolika věcech nemáme ani ponětí. Pocity, které leckdy nechceme přiznat ani sami sobě, natož svému okolí. Hodně lidí slyším říkat, že nedokážou přetvářku vystát. Ale představme si, jak by vypadal každodenní život, kdyby se nikdo nepřetvařoval. Kdybychom znali všechny pocity ostatních lidí. Nevím jak vás, ale mě ta představa docela děsí.

Vydalo nakladatelství Anchor v roce 2011 (2. vydání). Jazyk: angličtina. 304 stran. ISBN 978-0385720960.

Aktualizace 2014: Kniha vyšla již i u nás pod názvem "Zvláštní smutek citronového koláče".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Whitney Whitney | Web | 23. května 2013 v 21:36 | Reagovat

Jé díky, mě tvoření designu celkem baví,ale když se do toho třeba nutím vypadá to potom škaredě. jinak kniha vypadá zajímavě :) máš zajimavý blog ;)

2 Argonna Argonna | Web | 28. května 2013 v 23:11 | Reagovat

Ta kniha znie super, nevadi ze nevychadza v českom alebo slovenskom jazyku, original je vždy ten najlepší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama