Koutek knihomola

Letní knižní maraton

22. června 2014 v 21:06 | Lemonie

Brousila jsem takhle po různých blozích a narazila jsem u Terry a Tess na letní výzvu, které jsem se po delším váhání také rozhodla zúčastnit. A v čem že to vlastně spočívá? Určíte si cílový počet knih (5, 10, 20), které za léto přečtete, napíšete seznam, a pak už jen hurá do čtení. Maraton probíhá od 8. 6. do 1. 9. 2014.
Osobně se už teď opravdu těším. Během semestru se totiž ke čtení moc nedostanu, resp. ne k rekreačnímu čtení. Abych to nepřepálila, vybrala jsem si jenom 10 knih.

Aimee Bender - The Particular Sadness of Lemon Cake

22. května 2013 v 1:32 | Lemonie
Když se z výjimečného daru vyklube prokletí.

Rose je vcelku obyčejné dítě. Žije v normální rodině se starostlivou matkou, pracovně vytíženým otcem a velmi inteligentním bratrem. O svých devátých narozeninách ale objeví, že má zvláštní dar. Dokáže skrz jídlo "ochutnat" emoce člověka, který daný pokrm připravoval. Rose zjišťuje, že nic v jejím životě není takové, jaké se zdá. Díky svému daru odhaluje každičkou utajenou emoci svých blízkých. Proto než aby jedla jídlo své neustále nešťastné matky, živí se na manufakturně zpracovaných potravinách. Jídlo se pro ni stává hororem.

Kniha Rose doprovází od raného dětství až do dospělosti. Mapuje její každodenní boj s nepříjemnými emocemi až do doby, kdy se je nejprve naučí ignorovat a nakonec i využívat ve svůj prospěch.

Hodnocení: 80 %
Aimee Bender je z mého pohledu vážně zajímavá autorka u které mě docela mrzí, že u nás nevychází. V jejích knížkách (tedy v těch, se kterými už jsem měla tu čest :-) se nedočkáte překvapivých konců, postihuje ale zajímavá témata. Nevím, jestli je "Citronový koláč" právě o tomhle, ale já jeho poselství vidím v jiném pohledu na přetvářku. Kniha mě donutila zamyslet se nad tím, kolik toho lidé, se kterými se běžně stýkáme, drží v sobě. O kolika věcech nemáme ani ponětí. Pocity, které leckdy nechceme přiznat ani sami sobě, natož svému okolí. Hodně lidí slyším říkat, že nedokážou přetvářku vystát. Ale představme si, jak by vypadal každodenní život, kdyby se nikdo nepřetvařoval. Kdybychom znali všechny pocity ostatních lidí. Nevím jak vás, ale mě ta představa docela děsí.

Vydalo nakladatelství Anchor v roce 2011 (2. vydání). Jazyk: angličtina. 304 stran. ISBN 978-0385720960.

Aktualizace 2014: Kniha vyšla již i u nás pod názvem "Zvláštní smutek citronového koláče".

Tess Gerritsenová - Dvojče

20. dubna 2012 v 11:28 | Lemonie
Dvě sestry. Jedná mrtvá, jedna živá...

Tess Gerritsenová je známá autorka detektivek od doktorce Mauře Islesové a detektivce Jane Rizzoliové. Podle jejího námětu vznikl i seriál Rizzoli & Isles. Pro ty, kdo seriál viděli a zvažují, jestli má cenu knihy číst, mám dobrou zprávu. Nemusíte se bát, že byste se nudili u stejných případů a stejných zápletek. Jistě, existují některé společné rysy, ale podobnost víceméně končí u jednotlivých postav. Plus tedy sériový vrah, co je posedlý Jane, to se v knihách taky stalo. Dost už ale k úvodu.

Dvojče je ten nejosobnější případ pro doktorku Mauru Islesovou. To právě její dvojče, o kterém dosud nevěděla, je nalezeno mrtvé. A to přímo před jejím domem. Je to náhoda, nebo byla cílem útoku Maura? Jane se pouští do vyšetřování, zatímco Maura se snaží srovnat s faktem, že měla sestru. Jediný možný způsob, jak případ vyřešit, se jeví přes jejich biologickou matku. Ta ale není taková, jakou si ji Maura představovala. Na povrch vyplouvají další a další temná tajemství. Případ je nakonec zavede k dalšímu, který za dlouhá léta nabyl přímo obludných rozměrů. Dokáže se Maura vyrovnat s tím, že sdílí geny s nebezpečnou vražedkyní? A kdo tedy zavraždil její sestru, jejíž smrt s druhým případem vlastně vůbec nesouvisela?
Hodnocení: 70%
Dvojče je jedna z nejlepších knih, které jsem od Tess četla.

Rebecca James - Krásné zlo

30. března 2012 v 12:19 | Lemonie
Když se z nejlepší přítelkyně vyklube noční můra...

Katherine je sedmnáct let a na první pohled by se zdálo, že je to úplně obyčejná dívka, která se jenom snaží ze všech sil splynout s okolím. Zdání ale klame a postupem času odkrýváme, co k jejímu chování vlastně vede. Katie dřív bývala oblíbená, měla kamarádky, přítele a mladší sestru Rachel. Jedna noc ale všechno změnila. Noc, kdy její sestru zavraždili a ona s tím nic neudělala. A právě tahle vina ji donutila úplně změnit svůj život. Přestěhovala se do Sydney k tetě a snažila se začít znovu. Pak se ale objeví Alice - krásná, bohatá a sebevědomá - a vybere si za kamarádku právě Katherine. Ta pomalu vylézá ze své ulity. Postupně ovšem Katherine zjišťuje, že Alice není taková kamarádka, za kterou se vydává. Odkrývá její další stránku - krutou, zlou a nevypočitatelnou. Když se ji konečně rozhodne vypudit ze svého života, je už možná pozdě...

Hodnocení: 70%
Kniha je zajímavě napsaná. Přeskakuje střídavě ze současnosti, ve které Katherine příběh vypráví, do jednotlivých okamžiků přátelství s Alicí, a postupně odhaluje, co se přesně stalo té osudné noci s Rachel. Při čtení jsem se rozhodně nenudila, ačkoli mi tenhle styl vyprávění moc nesedí a thrillery taky zrovna nemiluju. Něco na té knížce ale zkrátka je.
 
 

Reklama
Reklama